Admin

Our Staff

Administrative Staff

Tennille Bowser - Principal
Dawn Kramer - Assistant Principal
Robert Wnukowski - Assistant Principal
Vashti Richards - Administrative Assistant
Rachel Sadler - An Achievable Dream Academy Director

Office Staff


Lisabeth Brooks - Data Tech/Discipline Secretary
Marilyn Clark - Bookkeeper
Javion Hinmon - Attendance
Michelle McKinney - Office Manager

Clinic Staff

Heather Fryling - Nurse
Brittany Horner - Clinic Assistant

Guidance Staff

Lisa Stephens - Guidance Department Chair & 6th Grade Counselor
Ebony McCoy - 7th Grade Counselor
Danielle Irvin - 8th Grade Counselor
Karen Blanchard - Guidance Secretary

School Improvement Specialist
Shawn Hirano

Student Activities Coordinator
Brad Nelson

Specialists

Mary Ayscue - Math Specialist
Jane Carlisle - Library Media Assistant
Tina Cerja - Gifted Resource Teacher - Website
Bryan Dulmage - Instructional Technology Specialist
Michelle Kovacs - Library Media Specialist
Tara Smith - Math Specialist
Jenna Walsh - Literacy Specialist
Christopher Crews - Technical Support Technician


Teachers - An Achievable Dream Academy  - 6th Grade

Barbara Babb - English/Social Studies
Nina Chadwick - Math/Science

6th Grade Teachers

Patricia Bruwelheide - Science
Jeremy Chisnell - English
Allison Krebs - Science
Ann Miller - Math/Science
Anita Monroe - English
Stephen Paddison - Social Studies
Christina Parker - English
Caroline Power - Science/Social Studies
Patti Simons - Math
Kelly Yingling - Math

Teachers - An Achievable Dream Academy  - 7th Grade

Lawrence Samuel - Math/Social Studies
Michael Shaffer - Math/Science
Suzanne Pease - English


7th Grade Teachers
 

Ashley Alligood - Math
Jessica Andrews - Math
Melissa Belliares - Social Studies
Kathleen Daugherty - Social Studies
Katrina Glascoe - Math
Megan Hunt  - Science
Sarah Morrison - English
Ashley Murphey - Social Studies
Teri Pardo - Engish/Social Studies
Travis Roush - Science
Patricia Simon - English
Elizabeth Strode - Science

8th Grade Teachers

Jennifer Brobjorg - English
Katrina Glascoe - Math
Kelly Griffiths - English
Debra Helmke - Science/Math
Grace Leighton - Science
Stacey Luck - Civics - Homework
Roseann Owens - Math
Deborah Phillips - Civics
Thomas Prochilo - Science
Elizabeth Strode - Science
Leah Wickham - English

English as a Second Language (ESL) Teacher
Rebecca Brooks

Fine Arts Teachers

William Davis - Orchestra/Chorus
Carey Wright Jr. - Band/Chorus/Performing Arts
Elizabeth Tumilty - Art

Exploratory Teachers

Adam Swindell- Tech Ed/Career Skills
Kendra Merlet - Digital Applications/Desktop Publishing and Creative Coding
Letitia Oliver - Teen Living

Health/ Physical Education Teachers

Christopher Baroz
Michael Hollingsworth Jr.
Christopher Karvala
Cristina Quero Vara de Rey
Kendra Todd

Reading Teacher
Marianne Tomasic - Read 180

Special Education Teachers

Lisa Brashers
Alexandra Cipriano
Phyllis (Katy) Dray - Homework
Laura Greene
Jennifer Leary
Jaimie Meeks
Michelle Mummert
Kathleen Nieves
Megan Sack
Alexia Williams

World Languages Teachers

Tracee Foley - Spanish - Homework
Pamela Pearsall - German/Distance Learning
Cristina Quero Vara de Rey - Spanish
Maria Thurman - Spanish - Homework

Teacher Assistants

Michael Brown - Distance Learning TA
Michelle Dunstan
Deborah Hackworth
Emily Jones - ISS Coordinator

Security

Albert DeAngelis - School Resource Officer
Shavonda Hazel-Hicks - Security Assistant
Mike McFarland - Security Assistant
William Mosley - Security Assistant

Cafeteria

Myong Dorshimer - Cafeteria Manager
Xiu Cheng
Gigi Grabarits
Joan Shine
Deborah Thompson 
Fan Wong

Custodial

Alfred Olds - Head Custodian
Vernon Wiggins
Angie Carney
Erica Sanderson
Joseph Everett
Donnell Corprew
Rosella Start